10:54 / E Hënë, 21 Janar 2019 / indeksADMonline

Pamje të “Hënës së përgjakur” nga vende të ndryshme të botës

Shumë njerëz kanë qenë dje me fat për të parë spektaklin astronomik të “Hënës së përgjakur”.

Fenomeni i rrallë, i shkaktuar pjesërisht nga një eklips hënor, e bën sipërfaqen e hënës të duket e kuqe, përderisa duket më e ndritshme dhe më afër tokës sesa normal.

Kështu, iu sjellim disa fotografi nga pamjet më të bukura të kapura në vende të ndryshme të botës./Indeksonline/

Pamje nga Brighton

Fazat e eklipsit të hënës në Florida
Fazat e ndryshme të eklipsit të hënës
Këln-Gjermani
Mexico City

Milano
Paraguai
Belgjikë