15:46 / E Hënë, 23 Prill 2018 / indeksADMonline

Pamjet e kanadezit nA� minutat e fundit tA� jetA�s, para se peruanA�t tA� varin me litar

NjA� burrA� kanadez qA� studionte mjekA�sinA� A�A�shtA� vrarA� nga njA� turmA� peruane, tA� cilA�t e fajA�sojnA� atA� pA�r vrasjen e njA� shamane tA� respektuar, tA� moshuar.

Sebastian Woodroffe, 41 vjeA�, udhA�toi pA�r nA� Peru pA�r tA� studiuar mjekA�sinA� natyrore dhe pA�r tA� kA�rkuar iluminizA�m.

SidoqoftA�, udhA�timi i tij drejt a�?kuptimit mA� tA� thellA�a�? mori njA� kthesA� tA� errA�t kur ai dyshohet se kishte qA�lluar me vdekje njA� person qA� merrej me ilaA�e popullore, Olivia Arevalo Lomas, 81 vjeA�e.

Arevalo, njA� anA�tare e fisit Shipibo-Konibo nA� fshatin Victorica Gracia nA� verilindje tA� Perus, u vra tA� enjten nga dy tA� shtA�na fatale.

Shamani udhA�hoqi njA� qendA�r shA�rimi fitimprurA�s qA� pA�r shA�rim pA�rdori a�?ayahuascaa�?- njA� pA�rzierje halucinogjene indigjene.

Woodroffe besohet tA� ketA� qenA� njA� nga pacientA�t e saj.

Autoritetet peruane e pA�rshkruajnA� Woodrofe si vrasA�sin e saj.

PA�r kA�tA� arsye, njA� turmA� njerA�zish edhe e varen atA� nA� publik.

NA� pamje shihet Woodroffe teksa kA�rkon ndihmA� dhe lutet tA� mos e vrasin, por lutja e tij A�shtA� e kotA�./Indeksonline/