17:42 / E Enjte, 05 Prill 2018

Paralajmërojnë mjekët, kujdes letra higjienike është duke shkaktuar sëmundje të rënda!

Kjo është një listën kryesore të blerjeve të një shporte familjare, dhe nuk mund të imagjinohet një toalet pa letra higjienike. Por krejt pa pritur ky produkt gjen vetën si subjekt i paralajmërimeve nga mjekët për shkak se është duke shkaktuar sëmundje.

Me mendjen tonë pas pastrimet me këtë letër jemi pastër, por sipas mjekëve është krejt e kundërta.

Sipas autorit Rose George i cili ka studiuar origjinën e infeksioneve dhe sëmundjeve, ka thënë se pastrimi pas jashtëqitjes me letrën higjienike shkakton infektimin e zorrës së trashë dhe infeksionet e traktit urinar.

Ndonëse në botën perëndimore nuk është praktikuar pastrimi me ujë është një gabim i rëndë. Sepse letra higjienike, fshinë por nuk pastron ndyrësirën. Një zgjidhje tjetër është duke u përdorur edhe me leckat që përdorën për pastrimin e bebeve. Kjo mënyrë tashmë ka disa praktikues të famshëm. Duke folur për Elle Magazine, reperi dhe këngëtari Will.i.am tha se krahasimi është shumë i thjeshtë në lidhje me këtë çështje.

“Ja një provë se pse njerëzit duhet të përdorin leckat e bebeve. Merr pak çokollatë dhe hedhe në dysheme druri dhe pastaj përpiquni të merrni atë me disa peshqir të thatë, por do të merrni vetëm disa pjesë çokollate në të çara”. /Indeksonline/