23:27 / E Premte, 31 Mars 2023 / MSH

Parashikimi i motit për fundjavë, temperaturat shkojnë deri në 15 gradë

Dita e shtunë parashihet të mbajë me mot me diell dhe vranësira të çrregullta.Vranësirat gjatë ditës parashihen të shoqërohen me reshje shiu dhe vende-vende edhe me shkarkime rrufesh.

Temperaturat do të shënojnë rritje sidomos në vlerat e minimaleve, derisa ato maksimalet priten të jenë tipike pranverore. Gjithashtu edhe presioni atmosferik do të ulet dukshëm nën vlerat e normales.

Të dielen parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët por nuk do të mungojnë edhe intervalet me diell.Vranësirat vende-vende parashihen të sjellin riga shiu.

Në fushat termike nuk do të ketë ndryshime, kryesisht në vlerat e temperaturave maksimale, ndersa minimale do të shënojnë ulje për 3-5 gradë Celsius.

Gjatë këtyre dy ditëve parashihet të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes me shpejtësi 1-12m/s.