09:17 / E Premte, 07 Dhjetor 2018

Paraziti ngjitës që përhapet përmes ujit

Paraziti ‘Cryptosporidiosis’ që gjendet në birgjet australiane mund të shkaktoj diarre.

Ky lloj paraziti është i përhaur kryesisht në pishina publike, paqet me ujë ose në ujin e kontaminuar.

‘NSË Health’ lëshoi ​​një paralajmërim për shëndetin publik  pasi u paraqitën disa raste me këtë lloj paraziti.

Zyrtarët e shëndetësisë thanë se paraziti mund të kalojë nëpër rrugët ujore përmes njerëzve që kanë pasur diarre kohët e fundit, shkruan ‘Daily Mail’, transmeton Indeksonline.

Njerëzit u paralajmëruan që të shmangin pishinat, për shkak të përhapjes së infeksionit.

Simptomat përfshijnë shumë diarre, dhimbje stomaku, vjellje dhe nganjëherë të vjella ose ethe. 

Nuk ka trajtim specifik për këtë gjendje dhe simptomat mund të zgjasin disa javë./Indeksonline/

Temat: