16:45 / E Diele, 12 Gusht 2018

Pas 40 mijë vjetësh zbulohet kali 3 mujor

Një kalë tre-mujor i cili ka jetuar deri në 40,000 vjet më parë është zbuluar në kraterin misterioz të Batagai në rajonin e Yakutia të Rusisë, me nofkën “Porta për në Ferr”.

Universiteti Federal i Veriut në Yakutsk botoi fotografinë e parë të zbulimit “unik”, i cili u bë së bashku me shkencëtarët nga Universiteti Kindai në Japoni dhe një ekuipazh nga Fuji TV.

Kali u zbulua në gjendje të përsosur me krifën, bishtin dhe flokët e tij të mirë të ruajtur, pasi u kapën nga një shtresë toke e ngrirë gjatë gjithë vitit për 30,000-40,000 vjet, thonë shkencëtarët.

“Ky është gjetja e parë në botën e një kali para-historik me një nivel të tillë të ruajtjes dhe të një moshe kaq të re”, tha Grigoryev.

Mos i humb