12:58 / E Shtunë, 25 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Pasi shembi muret e shtëpisë së vjetër, gjeti 18 revolver të para një shekulli (Foto)

Pronari i shtëpisë Ile Dordiev 68 vjeçar nga Velesi i Maqedonisë, kur ai vendosi ta rinovoj një pjesë të shtëpisë së vjetër të familjes , e cila është e vendosur në Maksim Gorki, ai as nuk kishte ëndërruar se brenda mureve të shtëpisë do të gjejë një thesar të vërtetë.

Gjatë punës së rinovimit të shtëpisë së vjetër, në një prej mureve, u gjet 18 revolver “Nagant” 7.62 mm, e cilat janë 122 vjet të vjetra të përdorura nga ushtria perandorake ruse dhe më vonë nga ajo turke./Indeksonline/