09:45 / E Mërkurë, 27 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Për 24 orë të reshurat e borës bllokojnë një pjesë të Amerikës (Video)

Një stuhi e rëndë ka sjellë një sasi rekord borë në qytetin e Erie në ditën e Krishtlindjeve, duke detyruar zyrtarët të deklarojnë një gjendje të jashtëzakonshme.

Një total prej 34cm (86cm) e borës mbulonte qytetin dhe zonat përreth në shtetin e Pensilvanisë, raporton BBC, transmeton Indeksonline.

Policia paralajmëroi shoferët se “rrugët janë të rrezikshme dhe të pakalueshme”, me një numër mbylljesh të raportuara.

Zyrtarët thonë se stuhia e madhe e borës është rezultat i dëborës me efekt të liqenit – kur ajri i ftohtë kombinohet me ujërat e liqenit./Indeksonline/