15:00 / E Enjte, 01 Qershor 2023 / MSH

Përballën Vuçiq dhe Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Të dy po qëndrojnë në Moldavi, në kuadër të Komunitetit Politik Evropian.

Zelensky dhe Vuçiq u takuan në oborrin e objektit nikoqir të organizimit, dhe biseduan për disa sekonda.

Tensioni mes tyre u vu re, sidomos pasi Serbia njihet si një shtet pro-rus dhe akoma nuk ka sanksionuar Rusinë për luftën në Ukrainë.