16:47 / E Mërkurë, 02 Maj 2018

Përdorimi i uthullës të mollës për çdo ditë, ju ndihmon të humbni peshë

Yjet hollivudiane Scarlett Johansson, Miranda Kerr dh Beyonce vlerësohet për humbjen e peshës dhe përfitimet shëndetësore.

Por tani një nutritionist ka thënë se uthulla e mollës është një “kurë magjike” që do t’ju ndihmojë të derdhni paund bazuar në kërkimin shkencor.

Nutriocistja, Harley Street Rhiannon Lambert tha se ka dëshmi të kufizuara që pirja e saj e përditshme do t’ju ndihmojë të humbni peshë- dhe se nuk do të bëj një dietë të varfër ose mënyrë të jetesës së ulur.

Është thënë se të konsumohet një lugë gjelle e uthullës e përzier në një gotë me ujë mund të ndihmojë për të reduktuar oreksin dhe në këtë mënyrë edhe do ju ndihmojë të humbni peshë.

Beyonce dikur pretendoi se kishte humbur disa kilogram duke pirë atë cdo ditë në mëngjes, dhe Victoria Beckham është gjithashtu një përdoruese e njohur e uthullës.

Ajo tha: “Disa sugjerojnë se ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, përmirëson metabolizmin dhe madje djeg yndyrë, gjë që mund të shpjegojë pse njerëzit mendojnë se është një lloj pije e mrekullueshme”./Indeksonline/