13:18 / E Premte, 14 Shtator 2018

Përgatitni maska në shtëpi, transformojnë fytyrën tuaj

Pas leximit të asaj që kanë bërë disa maska fytyrash, shumë njerëz kanë frikë t’i përdorin ato në lëkurën e tyre.

Por, ka gjithmonë një mënyrë për t’ia dalë: ju mund të bëni maska me të vërtetë efektive dhe të sigurta, transmeton Indeksonline.

Për më tepër, kujdesi i rregullt dhe përdorimi i produkteve natyrale të kujdesit të lëkurës do t’ju ndihmojë të dukeni më të shëndetshëm dhe të shmangni elementët toksikë të mundshëm siç janë sulfatet dhe agjentët e ruajtjes që përdoren në shumë maska./Indeksonline/.

Reduktimi i inflamacionit

Përbërësit:

1 banane
1  kos
1 lugë sode

Si ta përdorim atë:

Shkrini banane, pastaj shtoni sode dhe kos. Vendoseni në fytyrë për 10-15 minuta para se ta lani. Kjo maskë është e dobishme sepse bananet janë të mira për reduktimin e inflamacionit dhe puçrrave. Ka edhe informacione që thonë se bananet mund të përdoren për të trajtuar plagët dhe djegiet.

Heqja e poreve të mëdha

Përbërësit:

2 lugë kos
1 lugë balte kozmetike
1/2 lugë mjaltë (nëse nuk jeni alergjik)

Si ta përdorim atë:

Përzier balta kozmetike me kos dhe mjaltë. Vendosni maskën në fytyrë dhe mbajeni për 15-20 minuta. Lani atë me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e madhe për shkak se kosi ndihmon për të hequr qafe poret e mëdha dhe lehtëson njollat e pigmentit.

Për lëkurë të thatë

Përbërësit:

1/2 avokado e pjekur
1 gotë qumësht
2 ugë mjaltëSi ta bësh:

Përziejeni një avokado dhe qumësht dhe mjaltë.

Si ta përdorim atë:

Aplikoni atë në fytyrë për 10-15 minuta dhe lani me ujë të ngrohtë. Avokado përmban yndyrna “të shëndetshme”. Lagështon lëkurën e thatë dhe është e mirë për reduktimin e efekteve të dritës Ultra Violet. Ajo gjithashtu ka një efekt anti-inflamator që ndihmon për të përmirësuar aknet.

Për largimin e qarqeve të errëta nën sytë dhe ënjtje

Përbërësit:

1 lugë kafeje
1 majë e piper i zi
1/4 lugë të vajit të kokosit

Si ta përdorim atë:

Përzieni të gjithë përbërësit dhe vendosni ato në lëkurë nën sytë. Lëreni aty 5-10 minuta dhe lani me ujë të ngrohtë, masazhoni fytyrën. Kjo maskë është e përshtatshme sepse përmban kafeinë që ngushton anijet dhe ndihmon në reduktimin e ënjtjeve dhe qarqeve të errëta.

Për rritjen e shërimit të lëkurës

Përbërësit:

Karrota
Ujë

Si ta përdorim atë:

Hiq karrota dhe bluaj ato, duke shtuar shumë ujë. Vendoseni maskën në fytyrë për 15-20 minuta. Beta-carotene që përmban karrota ndihmon në shërimin e plagëve të vogla në fytyrë dhe e bën lëkurën të duket e shëndetshme.

Për heqjen e pikave të zeza

Përbërësit:

1 limon
1/4 mjaltë

Si ta përdorim atë:

Përzihet limoni me mjaltë. Lani fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë. Aplikoni përzierjen në fytyrë. Lini atë në 20 minuta. Mjalti ka një efekt të mirë hidratues dhe limoni është i madh për pastrimin.

Para se të përdorni ndonjë maskë, provoni në një pjesë të trupit tuaj ku njerëzit nuk mund ta shohin. Kjo është një mënyrë e mirë për të kontrolluar nëse keni një reaksion alergjik./Indekonline/.