18:54 / E Hënë, 20 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Pesë ushqime me kalori të lartë që do t’ju ndihmojnë të humbni më shpejt peshë

 

Ndërsa organizmi ynë përmban shumë kalori  dhe ju dëshironi të humbni peshë, ju gjatë dietës nuk duhet të kufizoheni vetëm  në ushqime me kalori të ulët. Shkenca moderne ka provuar se disa ushqime të lartë kalori në fakt mund t’ju ndihmojnë në udhëtimin tuaj të humbjes së peshës duke ju mbajtur të ngopur, transmeton Indeksonline.
Këto janë pesë ushqime yndyrore esenciale që ju duhet të shtoni në dietën tuaj nëse jeni serioz në lidhje me humbjen e peshës dhe qëndrimit të shëndetshëm.
1.Të verdhët e vesë

Të verdhët e vesë janë të ngarkuar me lënd ushqyese si vitaminë A, vitamina B, K2. Jo vetëm që këto lënd ushqyese ndihmojnë në funksionet tuaja        metabolike, por janë jetike për humbjen e peshës.Përveç kësaj, revista Nutrition Research thotë se njerëzit që konsumonin vezë ishin më pak të uritur tre orë më vonë dhe konsumonin më pak kalori për 24 orët e ardhshme!

  1. Çokollata e zezë

    Çokollata e zezë është një përbërës që nuk duhet të heqësh dorë; sidomos nëse ju jeni duke munduar të humbni peshë.
    Një studim i kryer nga Universiteti Shtetëror i Luiziana zbuloi se çokollata ushqen mikrobet e zorrës sonë  dhe nxit trupin në prodhimin e një komponimi të quajtur butirate. Butirati është një acid yndyror që inkurajon trupin tonë që të djegë dhjamin si lëndë djegëse dhe kontrollon inflamacionin. Vetëm sigurohuni që konsumoni çokollatën me përmbajtje kakao prej 70 për qind ose më lart.

3.Bananet

Ngarkuar me kalium, banane ndihmojnë në parandalimin e mbajtjes së ujit në trup, gjë që ndihmon në zvogëlimin e fryrjes dhe fryrjes brenda (përfshirë barkun). Prania e vitaminës B  gjithashtu parandalon trupin nga ruajtja e yndyrës në zonën e barkut. Një nga përparësitë më të mira në lidhje me bananet është fakti se ai përshpejton gjenet që digjen yndyrë në trupin tuaj, ndihmon dhe tretjen dhe ju mban të ngopur për më gjatë; duke ndihmuar të shmangë dëshirën për të konsumuar ushqim më vonë.

4.Qumshti me yndyrë të plotë
Studimet e fundit kanë treguar se njerëzit që konsumojnë qumështorë me yndyrë të lartë kanë norma më të ulëta të obezitetit se ato me yndyrë të ulët konsumatorët e qumështit. Një nga arsyet kryesore është acidi yndyror i quajtur acid conjugated linoleic (CLA). CLA ju bën të ndiheni mjaft të ngopur kështu që mendja juaj nuk do të ndjejë dëshirën për të ngrënë sa më shpesh, duke u siguruar që ju të prerë kalorive shtesë për të mirë.
5.Vaji i kokosit

Vaj i kokosit ndihmon për të tretet ushqimi dhe përthith lëndet ushqyese nga ushqimi juaj, gjë që ndihmon për të mbajtur energji gjatë ditës. Një studim i botuar në revistën Lipids zbuloi se vaji i kokosit zvogëloi trashje abdominale kur merret si një shtojcë. Përbërësi sekret është një lloj i veçantë i yndyrës së ngopur të depozituar në vaj kokosit, trigliceride të mesme zinxhir (MCT), të cilat janë të njohura për djegien e yndyrës së barkut. MCT-të janë një yndyrë e ngopur e një lloji që digjet si energji në vend që të ruhet si yndyrë./Indeksonline/