20:28 / E Enjte, 08 Nëntor 2018

Piloti që mbijetoi pa ushqim dhe ujë katër ditë në xhungël

Pas një zbritje të thellë të aeroplanit brenda xhunglës në shtetin qendror perëndimorë të Mato Grossos, aeroplani ishte rrëzuar dhe kishte lënë të lënduar dhe me djegje të tmershme pilotin .

Brenda tij ishin një pilotë dhe bababi i tij, ata u rrëzuan në mes të rainforestit të Brazilit,dhe mbijetoi për katër ditë.I lënduar i Maicon Esteves u gjet i gjallë në mjedisin armiqësor nga shpëtuesit të mërkurën pasdite, 15 milje nga rrënojat e djegura.Ai vuante nga lodhja, si dhe djegia e shkallës së parë dhe të dytë në krahët, qafën dhe fytyrën e tij.

Një video tregon momentin kur një parti kërkimi, duke përfshirë zjarrfikësit dhe oficerët e policisë, gjeti 27 vjeçarin të shtrirë në shpinë pranë një kepi të paaftë për të lëvizur.Në pamjet, ekipi e ngre atë mbi një barelë të improvizuar me një kulm të lëve që e mbrojnë trupin e tij nga dielli i nxehtë dhe kalojnë disa orë prapa nëpër pyll për siguri.Ai u mor në anën e pasme të një ambulance duke pritur në buzë të pyllit, pasi nuk ishte në gjendje të afrohej për shkak të terrenit të ashpër.

Sipas një punonjësi rural, i cili ndihmoi në gjueti, Maicon u arratis nga rrënojat dhe gjeti rrugën e tij për një lumë, pastaj u shemb pas arritjes së saj.Ai nuk ishte në gjendje të pinte as uji sipasj tij, sepse ai ishte shumë i dobët për të gëlltitur.

Ndërsa fermeri lokal, Leonisio Lemos, kishte rrëfyer për Globo TV: “Shumë njerëz po e kërkonin

“Ne bëmë shumë zhurmë, duke bërtitur dhe thirrur për të siguruar që ai të mund të dëgjonte se po përpiqeshim ta gjejmë dhe të ndalonim për të dëgjuar për të parë nëse ai po përgjigjej.”Së fundi, një nga shpëtuesit dëgjoi një zë të dobët që bënte thirrje për ndihmë. Personi tha: “Ju lutem më ndihmoni, unë jam këtu”.

“Zëri i tij ishte shumë i dobët dhe të gjithë vraponin në vendin ku erdhi tingujt.

“Ishte një moment shumë emocional kur na pa dhe vazhdonte të përsëriste” tani jam i shpëtuar, tani jam i shpëtuar “.”

Duke folur për familjen e tij, piloti tha se ishte me fat që ishte gjallë.

Ai tha se ishte djegur pasi avioni shpërtheu kur goditi tokën, por ai nuk dha më shumë detaje rreth asaj që mund të ketë shkaktuar aksidentin.

Ai njoftohet se ka përdorur një pajisje GPS të navigimit satelitor për të gjetur rrjedhën.

Nga e mërkura ai ishte shumë i lodhur për të vazhduar ecjen dhe vendosi të shtrihej në brigjet e lumit, ku ndodhej ai.

Aksidenti i aviacionit u dëshmua nga distanca nga dy fermerët që panë avionin që humbi fuqinë dhe u zhduk në pyll. U deshën rreth një orë e gjysmë për të prerë nëpër xhungël për të arritur në rrënojat.Kur arritën në vendin e rrëzimit, ata gjetën avionin e verdhë, një Neiva EMB-201, në zjarr dhe mbeturina të shpërndara nëpër një zonë të gjerë, por asnjë shenjë e pilotit.Piloti me përvojë, i cili ka fluturuar për më shumë se pesë vjet, u nis nga Porto Nacional në shtetin e Tocantins për Alta Floresta,një fluturim 10 orësh, për të kryer pluhurat e kulturave në fermat.Ai planifikoi dy ndalesat për t’u furnizuar, por u rrëzua në milje të xhungël të largëta nga destinacioni i tij i fundit.

Ai tha se ishte i vendosur të mbijetonte pavarësisht mosmarrëveshjeve që ishin kundër tij. Dhe rezistenca e tij u pagua.

Piloti pritet të qëndrojë në spital për më shumë se një javë.