11:12 / E Diele, 05 Maj 2019 / indeksADMonline

Pjesëtarët e grupit ‘Queen’ janë më të pasur se vet Mbretëresha

Anëtarët e rok grupit të njohur  ‘Queen’ tani janë më të pasur se vet Mbretëresha aktuale, një listë e pasur ka zbuluar.

Suksesi i filmit të tyre Bohemian Rhapsody u ka sjellur tre anëtarëve të grupit shifra marramendëse.

Brian May, Roger Taylor dhe John Deacon së bashku kanë një pasuri prej 445 milionë funtesh.

Tashmë pasuria e tyre e kombinuar është për herë të parë më e madhe se Mbretëresha 93-vjeçare, që sipas listës së të pasurve ‘Sunday Times’ mendohet të jetë 370 milionë funte.

Mbretëresha kryesonte listën për pesë vjet nga viti 1989 deri në vitin 1994.

Megjithatë, Lista Rich ka vendosur tashmë një kriter të rreptë, tani përjashton Crown Estate dhe Koleksionin Mbretëror të Artit nga pasuritë e Mbretëreshës.

Bohemian Rhapsody, e cila tregon jetën e këngëtarit karizmatik Freddie Mercury, i cili vdiq në moshën 45 vjeç në 1991 nga pneumonia e AIDS, është afër arritjes së 1 miliardë dollarëve në shitjet në mbarë botën.

Suksesi i filmit, në të cilin Rami Malek fitoi aktorin më të mirë Oscar dhe Bafta për portretizimin e tij të Mercury, ka rritur sukseset e muzikës së grupit.