11:00 / E Diele, 05 Gusht 2018 / indeksADMonline

Poezia ‘qesharake’ e zv.ministrit kosovar (Foto)

Zëvëndësministri i Punëve të Jashme, Gjergj Dedaj kohën e fundit dukshëm ka shtuar aktivitetet në rrjetet sociale.

Këtë të diel, ai ka shkruar një poezi e cila mban titullin “Vrapi i kalit”.

Me anë të këtyre vargjeve ai ka edhe një porosi, shkruan Indeksonline.

Vrapi i kalit

Nese fryen era e bora bjen me shi
Nese rriten prrockat e mizat behen shqipe
Ti mbetesh Kosove ti mbetesh Shqipni
Eu vrap i kalit me treqind trima mali
Njemije here po tme vrasin e kurre kengen se ndali
Se Kastrioti eshte flater flamuri
Se Kosova ime eshte keshtjelle prej guri
Vrapo kali im me gjoks qaje eren
Se vrapi yt mposht dimrin dhe e ndjelle pranveren
Nise kalerimin me Gjergj Kastriotin
Eja ne Vlore te Ismail Qemali
Ne Prekaz ju pret bac Adem Jashari
Vrapo mposhti shekujt amanet nga nana
Mposht si Gjergj Elezi Sulltana e Sllobodana!

 

 

Temat: