12:06 / E Enjte, 26 Nëntor 2020 / C E

Portieri i Anglisë nuk ia bën “hallall” Maradonës

Peter Shilton ka reaguar pas vdekjes së Armando Diego Maradonës duke e pranuar madhështinë e tij por përsëri është ende i prekur me të.

Shilton ishte portieri i Anglisë kur ata luajtën me Argjentinën e Maradonës në çerekfinalet e Kupës së Botës 1986, shkruan Indeksonline.

Numri 10 i Argjentinës shënoi të dy golat e skuadrës së tij për të siguruar një vend në raundin tjetër, përfshirë golin famëkeq ‘Dora e Zotit’.

Dhe Shilton thotë se veprimet e Maradonës dhe moskërkimi falje asnjëherë ndaj atij veprimi e shqetësojnë edhe më tej.

Kjo më ka shqetësuar gjatë viteve. Unë nuk do të gënjej për këtë tani”, ka thënë ish-portieri i Anglisë.

Njerëzit thonë se unë duhej ta kisha larguar topin gjithsesi dhe se unë lashë një njeri më të vogël të më tejkalonte. Kjo është mbeturinë. Ai më kishte drejtuar por kjo mund të ndodhë”.

Ai nuk do ta kishte grushtuar atë nëse do ta dinte se mund ta ndalja atë, apo jo? Sigurisht që jo. Kështu që unë jam mirë me të gjitha këto”.

Jo, ajo që nuk më pëlqen është se ai kurrë nuk kërkoi falje. Asnjëherë në asnjë fazë ai nuk tha se kishte mashtruar dhe se do të donte të thoshte keq”, ka thënë ndër të tjerash Shilton. /IndeksOnline/