15:23 / E Shtunë, 14 Tetor 2017 / indeksADMonline

Presidenti i Qipros njofton për rikandidimin e tij

Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades, njoftoi sot se do të rikandidojë në zgjedhjet e janarit, për të vazhduar përpjekjet e tij për të ribashkuar ishullin e ndarë, dhe për të siguruar rimëkëmbje ekonomike në vend.

“Pa marrë parasyshë se cilat dallime na ndajnë sot, pasardhësit e mi në vitin 2023 do të marrini në dorë një shtet të lirë dhe modern, në përputhje të plotë më pritshmëritë e popullit tonë”, ka thënë Anastasiades në një takim.

Konzervatori Anastasiades, 71 vjeç, pritet të kandidojë përsëri pavarësisht dështimit të tij për të arritur paqe, edhe pas bisedimeve për ribashkim të Qipros.

Qiproja vazhdon të jetë e ndarë që nga viti 1974./rel