09:31 / E Hënë, 08 Korrik 2019 / indeksADMonline

Prodhimi i kokainës në Kolumbi është në nivele historike

Në fermën e tij në Uribe, një lagje në Kolumbinë qendrore, Efrain Silva, një fermer 50 vjeçar, vë në dukje një shkurre të vetmuar të kokainës ende në tokën e tij.

“Kjo duhet të jetë lënë nga një ushtar përtac”, ai qesh. Pjesa tjetër e gjashtë hektarëve në të cilën  Silva përdori për të rritur uzinën e prodhimit të kokainës u thye nga ushtria në vitin 2017, si pjesë e një marrëveshjeje vullnetare që goditi me qeverinë e marrëveshjes së paqes të Kolumbisë. Ai me krenari nxjerr në pah të lashtat që e kanë zëvendësuar: kakaone disa avokado, përcjellë Indeksonline.

Deri në fund të vitit 2016, lëvizja marksiste guerrile la mënjanë trafikun e drogës.

Fushat e saj, të copëtuara nga pyjet gjatë dekadave të fundit, prodhuan kokainë të shumta.

Kur qeveria e Kolumbisë nënshkroi një marrëveshje paqeje me grupin, militantët lokalë u çarmatosën. Qeveria, duke punuar me Zyrën për Drogën dhe Krimin, hyri për të paguar fermerët sa më shumë se 1 milion pesos kolumbian ($ 312) në muaj për të rritur diçka tjetër./Indeksonline/