11:02 / E Premte, 02 Mars 2018 / indeksADMonline

Produktet e peshkut ulin rrezikun e prekjes nga skleroza e shumëfishtë

Një studim i ri nga “Kaiser Permanente” heton nëse ndryshime të caktuara ushqyese – veçanërisht, duke ngrënë më shumë peshk dhe duke marrë shtojcave omega-3, mund të ulë rrezikun e sklerozës së shumëfishtë.

Një dietë e pasur me peshk dhe ushqim deti dhe të nxitur nga shtesat e vajit të peshkut mund të ndihmojnë në mbajtjen në kontroll të multi sklerozës, transmeton Indeksonline.

Në sklerozë e shumëfishtë (MS), myelin -dëmtonr sistemin imunitar.

Ajo karakterizohet shpesh nga lodhja, muskujt e dobësuar, vizioni i shqetësuar dhe vështirësitë me ekuilibrin dhe koordinimin.

Shkaqet që shkaktojnë këtë gjendje mbeten të paqarta dhe aktualisht nuk ka shërim për të. Trajtimet aktuale përqendrohen në menaxhimin e simptomave.
Duke qenë kështu, hulumtuesit kërkojnë të zbulojnë se cilët faktorë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të saj./Indeksonline/