09:11 / E Martë, 16 Prill 2019

Protesta për klimën në Londër, mbi 100 të arrestuar

Mijëra njerëz u bashkuan me protesta në të gjithë Londrën qendrore, pasi aktivistët për ndryshimin e klimës bllokuan rrugët dhe vandalizuan selinë e Shell.

Protestuesit e grupit “Extinction Rebellion” parkuan një varkë rozë në Oxford Circus dhe bllokuan Mermer Arch, Piccadilly Circus dhe rrugët rreth Sheshit të Parlamentit.

Shumica e të arrestuarve u ndaluan me dyshime për dëmtime të rendit publik.

Vetëm pas mesnatës të së hënës, transporti për në Londër (TfL) konfirmoi se kishte pezulluar shërbimet e autobusëve në rrugën N18 sepse Great Portland Street ishte bllokuar nga protestuesit, përcjell Ora News.

Më parë, policia kishte urdhëruar protestuesit të kufizonin veprimet e tyre në zonën e harkut të mermerit për të parandaluar trazira të mëtejshme. /Indeksonline/