10:34 / E Martë, 12 Janar 2021 / A. M.

Protesta poshtëruese pro-Trumpit, turma duke lënduar policët amerikanë

Mediat amerikane kanë publikuar pamje skandaloze ku shihet se si protestuesit pro-Trumpt tërhiqnin tre oficerë policorë poshtë një shkalle, gjatë një përpjekje të dhunshme për të thyer ndërtesën.

Sulmi i 6 janarit në ndërtesën e Kapitolit, nga një turmë pro-Trumpit, la të vrarë një oficer policie dhe një protestues, transmeton Indeksonline

Një oficer i Policisë Metropolitane i cili është tërhequr nga kolegët e tij nga protestuesit është kapur në turmë.

Më shumë se 50 anëtarë të policisë u plagosën, përfshirë 15 që kërkuan shtrimin në spital, shumica e tyre me plagë në kokë.

Departamenti i Policisë Metropolitane ka qarkulluar imazhe të të paktën tre burrave të kapur në video që marrin pjesë në sulmin ndaj oficerëve në derën e Kapitolit në anën perëndimore.

KLIKO KETU ,VIDEO