11:40 / E Premte, 22 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Pse dhëmbin muskujt pas stërvitjes?

Nëse keni shtuar intensitetitn e stërvitjeve apo keni ndryshuar ushtrimet fizike, përgatituni për mpiksje muskujsh. Por pse ndihet trupi juaj aq i lënduar dhe çfarë mund të bëni për të përshpejtuar shërimin?

Duke filluar brenda një dite të sesionit tuaj të stërvitjes, muskujt fillojnë të dhëmbin apo djegin dhe për dy ditët e ardhshme, ju lëvizni si një robot, e keni të vështirë të visheni, dhe akti i thjeshtë i ecjes nëpër shkalle do të bëhet i vështirë për ju.

Shtrohet pyetja, pse dhëmbin muskujt pas stërvitjeve të rënda?

Për fat të keq, askush nuk e di saktë se çka shkakton një gjë të tillë mirëpo ekziston një kombinim i shumë teorive, transmeton Indeksonline.

Së pari, forcat e krijuara gjatë lëvizjes së çuditshme dëmtojnë strukturën e muskujve dhe indet lidhëse përreth. Kjo shkakton një çekuilibër të kalciumit, që çon në dëmtime të mëtejshme.

Tjetra arsye është inflamacioni. Kjo stimulon nervat e dhimbjes brenda 48 orësh dhe shoqërohet me ënjtje, gjë që e përkeqëson dhimbjen.

Cilido qoftë shkaku, dhimbja është e vërtetë dhe mund të jetë dobësuese. Pra, çfarë mund të bëni?

Antioksidantë dhe krioterapia

Shumë nga teoritë në lidhje me dhimbjen e muskujve tregojnë gishtin drejtpërsëdrejti në radikalët e tepërt dhe dëmtimet oksiduese të krijuara gjatë ushtrimit të çuditshëm.

Antioksidantët janë përshëndetur si mrekulli shëruese. Megjithatë, një shqyrtim sistematik i publikuar javën e shkuar nuk gjeti prova për të mbështetur këtë pretendim.

Kurse Krioterapia është një trajtim i cili qoftë nëpërmjet aplikimit të paketave të ftohta ose formave më të sofistikuar ju ndihmojë për të rimarrë veten nga dhimbja e muskujve./Indeksonline/