18:13 / E Martë, 16 Janar 2018 / indeksADMonline

Pse femrat “vdesin” pas çokollatave gjatë periodave?

Çdo grua në pah të periodave ka një dëshirë të madhe të luajë me ushqime.

Por, kur keni dhimbje stomaku dhe çrregullime, një gjë e ëmbël do të ishte trajtimi i duhur për ju.

Kërkoni dhe hani çokollatë.

Shumë femra kur janë pranë periodave, ngushëllim gjejnë vetëm tek çokollatat.

Melanie McGrice, një dietologe nga Australia ka publikuar një postim që tregon rrugët pse arrihet deri në këtë masë nevoja për çokollatë.
Sipas njerëzve, thuhet se pabarazitë hormonale që ndodhin gjatë ciklit menstrual, arrijnë të ndikojnë në dëshirën për të ngrënë gjëra të ëmbla.

Reduktimi i hormoneve tuaja gjatë asaj periudhe, i lidhur me rritjen e hormoneve të stresit, ju bën po ashtu që të keni nevojë për ushqime me sheqer./Indeksonline/