08:13 / E Premte, 08 Nëntor 2019

Pse “jo seks në nëntor” mund të jetë i dëmshëm për shëndetin?

“No Nut November”  sheh që burrat dhe gratë në të gjithë globin të heqin dorë nga masturbimi dhe seksi për një muaj.

Arsyeja? Askush nuk e di, përveç se është një sfidë personale.

Disa besojnë se “No Nut November” do t’i bëjë ata të ndiehen më të fortë dhe më energjikë.

Por të mos masturbosh në të vërtetë mund të kishte efektin e kundërt në trupin tënd.

Këto janë të gjitha të pavërteta. Masturbimi, seksi dhe orgazma mund të jenë të mira për shëndetin tuaj.

Kur orgazmoni, trupi juaj lëshon endorfina, të cilat bllokojnë dhimbjen dhe ju bëjnë të ndiheni mirë.

Masturbimi gjithashtu mund të çlirojë tensionin seksual, të zvogëlojë seksin, t’ju ndihmojë të flini, të lehtësoni tensionin e muskujve dhe ngërçet menstruale dhe të forconi muskujt në zonat tuaja të legenit dhe anale.

Përveç kësaj, gjithashtu mund t’ju ndihmojë të eksploroni veten seksualisht./Indeksonline/

Mos i humb