20:13 / E Diele, 05 Maj 2019 / indeksADMonline

Pse ushqimet me kripë na bëjnë të uritur

Për një kohë të gjatë mendohej se ushqimet e kripura shtojnë etjen dhe na bëjnë të pimë më shumë ujë. Por a mund të na bëjnë të hamë më shumë?

Kohët e fundit studiuesit kanë filluar të eksplorojnë rolin e kripës në shkaktimin e urisë ose në rritjen e peshës.

“Deri më tani ne jemi përqendruar gjithmonë në efektin e kripës në presionin e gjakut, por ne duhet të shohim se si funksionon ende në dietën tonë”, tha Jens Tice, profesor i asociuar i fiziologjisë molekulare dhe biofizikës në Universitetin Vanderbilt në Nashville, Tennessee.

Studiuesit sfidojnë “faktet e vjetra” se ushqimi i kripur na bën të etur. Në vend të kësaj, është gjetur se njerëzit që hanë sasi të mëdha të kripës në fakt pinë më pak ujë se ata që përdorin më pak kripë në ushqim.

Në fakt, njerëzit që hanë shumë kripë bëhen të uritur. Ushqimet e kripura stimulojnë oreksin dhe mund të na çojnë në ngrënie dhe duke fituar peshë.

Kërkuesit analizuan përvojat e mëparshme nga Rusia kur astronautët po përgatiteshin për udhëtim në hapësirë për muaj me radhë. Gjatë përgatitjeve, kozmonautët përdorën gjatë ushqimeve 12 gramë kripë në ditë. Pas disa javësh, marrja e kripës u zvogëlua në 9 gramë në ditë, në mënyrë që të reduktohej sasia e kripës në organizëm dhe në javën e tretën të studimit në 6 gramë në ditë.

Gjatë hulumtimit “rus”, u zbulua diçka që nuk ishte logjike në atë kohë. Kur astronautët përdorën më shumë kripë në dietë, ata ishin të uritur dhe nuk ishin më të etur – ajo që pritej.

Natriumi, si përbërësi kryesor i kripës, është një pjesë thelbësore e dietës tonë jo vetëm për shije. Ai i mban muskujt dhe nervat të punojnë siç duhet, gjë që ndihmon trupin të mbajë ekuilibrin e saktë të lëngjeve.

Kur nivelet e natriumit janë shumë të larta, presioni i gjakut është i mirë për disa kohë. Me kalimin e kohës ka një presion të lartë të gjakut që mund të shkaktojë pasoja serioze, madje edhe kërcënuese për jetën. Tensioni i lartë i gjakut mund të çojë në sulm në tru sulme në zemër, sëmundje të veshkave dhe probleme të tjera shëndetësore.

Shumica e amerikanëve marrin mesatarisht rreth 3.4 gramë natrium në ditë. Për mbrojtjen e presionit të lartë të gjakut, ekspertët e shëndetësisë rekomandojnë rreth 2.3 gramë natriumi në ditë. Bëhet fjalë për një lugë çaji kripë në ditë.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, shuma ideale për shumicën e të rriturve është rreth 1.5 gramë natriumi në ditë.