10:40 / E Hënë, 05 Qershor 2023 / B O

Publikohen pamjet, momenti kur anija kineze për pak sa nuk e godet në det luftanijen amerikane

Flota e Shtatë e SHBA tha të shtunën se luftanijet Chang Hun dhe Montreal kryen një kalim rutinë përmes ngushticës së Tajvanit “në ujërat ndërkombëtare ku lundrimi dhe fluturimi lejohen në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Pentagoni ka bërë reagim zyrtar duke thënë se luftanija kineze ndërpreu rrugën e destrojerit amerikan në një distancë prej rreth 130 metrash.

Për këtë incident që do të kishte pasoja të mëdha janë publikuar edhe pamjet./Indeksonline/