18:54 / E Martë, 21 Janar 2020

Publikohen pamjet se si 8 vjeçari xhihadist, ekzekuton të krishterin e burgosur nigerian

Një video është shfaqur me qëllim që tregon ekzekutimin e një të krishteri nigerian nga një djalë i ri nga një grup terrorist i lidhur me ISIS.

Pamjet e tmerrshme, të publikuara nga ‘agjencia e lajmeve’ Amaq e ISIS, tregojnë një fëmijë rreth tetë vjeç duke kryer ekzekutimin në një zonë të paidentifikuar në natyrë të Borno, Nigeri, transmeton IndeksOnline.

Fëmija në video paralajmëron të krishterët e tjerë: ‘Ne nuk do të ndalemi derisa të marrim hak për të gjithë gjakun që u derdh.’

Një imazh i marrë nga pamjet shqetësuese është ndarë në internet nga sajti Intelligence Group, një organizatë që ndjek veprimtarinë e grupeve xhihadiste.

Drejtori i Grupit të Inteligjencës SITE, Rita Katz, tha për video: ‘Nuk ka fund imoraliteti i ISIS-it.’

Sipas Katz, video është marrë në Borno në Nigerinë veri-lindore dhe djali është nga organizata terroriste e Provincës së Shtetit Islamik të Afrikës Perëndimore (ISWAP).

Ndërsa ISIS ka rritur sulmet e tij ndaj të krishterëve vitet e fundit, Katz shtoi se videoja ishte gjithashtu një “reagim” i ditëve të grupit terror të fëmijëve që kryen ekzekutime të tmerrshme.

ISIS ka përdorur në mënyrë rutinore fëmijë të vegjël, të quajtur “këlyshë të Kalifatit”, për të kryer vrasjet e të burgosurve në video propagandistike.

Dega e Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore u formua pasi një fraksion u shkëput nga grupi islamist nigerian Boko Haram në 2016./Indeksonline