14:12 / E Shtunë, 01 Shtator 2018 / indeksADMonline

Publikohet kalendari i Botërorit 2019

Para fillimit të garës së Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1, drejtuesit e FIA-s kanë bërë publike kalendarin e garave të Botërorit 2019, kalendar që është provizor, por që pritet të miratohet vetëm nga këshilli botëror, që është një formalitet.

Ashtu si këtë vit, do të jenë 21 gara në total, Botëror që do të nisë më 17 mars në Australi dhe do të përfundojë më 1 dhjetor, në Abu Dhabi.

Nuk lëvizin nga Botërori garat e Gjermanisë dhe Japonisë, që ishin në dyshim, pasi palët kanë arritur të rinovojnë kontratën me FIA-n.

Kalendari i Botërorit 2019 në Formula 1

17 mars – Gara e Australisë, Melburn

31 mars – Gara e Bahrain, Sakhir

14 prill – Gara e Kinës, Shanghai

28 prill – Gara e Azerbaixhan, Baku

12 maj – Gara e Spanjës, Montmelò

26 maj – Gara e Monakosë, Montekarlo

9 qershor – Gara e Kanadasë, Montreal

23 qershor – Gara e Francës, Le Castellet

30 qershor – Gara e Austrisë, Spielberg

14 korrik – Gara e Anglisë, Silverstone

28 korrik – Gara e Gjermanisë, Hockenheim

4 gusht – Gara e Hungarisë, Budapest

1 shtator – Gara e Belgjikës, Spa

8 shtator – Gara e Italisë, Monza

22 shtator – Gara e Singaporit, Marina Bay

29 shtator – Gara e Rusisë, Sochi

13 tetor – Gara e Japonisë, Suzuka

27 tetor – Gara e Amerikës, Austin

3 nëntor – Gara e Meksikës, Mexico City

17 nëntor – Gara e Brazilit, San Paolo

1 dhjetor – Gara e Abu Dhabi, Yas Marina