21:46 / E Shtunë, 30 Maj 2020

Publikohet një video e re që shfaq 3 policë duke e maltretuar George Floyd

Në videon e re të postuar në mediat sociale shihet sesi tre oficerë të Departamentit të Policisë në Minneapolis gjatë gjunjëzimit të George Floyd gjatë arrestimit të tij.

Video e mëparshme nga dëshmitari okular, Darnella Frazier, shihet sesi Floyd, 46 vjeç, duke u gjunjëzuar nga një oficer – Derek Chauvin.

CNN nuk ka qenë në gjendje të lokalizojë personin që ka xhiruar videon e re.

Videoja e re tregon anën tjetër të automjetit të policisë në Minneapolis, ku ndodhi arrestimi. Në video duket se Shauvin dhe dy oficerët e tjerë e kanë shtrirë për toke, Floyd.

“Unë nuk mund të marr frymë, njeri. Të lutem, më lër të qëndroj. Të lutem, burrë”, dëgjohet duke thënë Floyd.

Chauvin u mor në paraburgim të premten pasdite, sipas Departamentit të Sigurisë Publike në Minesota, ai përballet me akuza për vrasje të shkallës së tretë.

Katër oficerë u përfshinë në incident dhe të gjithë janë larguar nga puna nga Departamenti i Policisë në Minneapolis.

Floyd u arrestua pasi ai dyshohet se ka përdorur një faturë të falsifikuar në një dyqan komoditeti, ka thënë policia.

Zemërimi u rrit pasi videoja e parë u bë virale, duke u parë sesi një oficer i policisë në Minneapolis ka shtrirë për toke Floyd. 46-vjeçarin, i cili ishte i paarmatosur dhe i prangosur, ku edhe vdiq pas arrestimit.

Sidoqoftë, pamjet e mbikëqyrjes nga restoranti aty pranë Dragon Wok nuk duket se mbështesin pretendimin se Floyd i rezistoi arrestimit gjatë takimit fillestar.

Sidoqoftë, ka disa minuta kur ndërveprimet e Floydit dhe oficerëve nuk mund të shihen nga pika e përparimit të kamerës.

Klikoni këtu për ta parë videon.

Mos i humb