09:09 / E Shtunë, 14 Prill 2018

Publikohet videoja: Kjo A�shtA� gjendja e Bashar al-Assad (Foto)

Kareem Shaheen, gazetari i The Guardian nA� Lindjen e Mesme, ka pA�rcjellA� njA� deklaratA� tA� lA�shuar nga komanda ushtarake e SirisA�.

Aty thuhej se a�?agresioni tripalA�sha�? filloi nA� orA�n 3:55 tA� mA�ngjesit me orA�n e Damaskut me 110 raketa tA� qA�lluara nA� objektiva brenda SirisA�.

“Mbrojtja ajrore siriane u pA�rgjigj dhe e rrA�zoi pjesA�n mA� tA� madhe tA� raketave por disa prej tyre arritA�n tA� godisnin njA� qendA�r kA�rkimore nA� Barzeh e cila thuhej se pA�rmbante laboratorA� dhe njA� qendA�r mA�simi, por qA� SHBA pretendonte se ishte njA� objekt kA�rkimor pA�r armA�t kimike”, thuhej aty.

Raketa tA� tjera, sipas deklarates, kishin vA�nA� nA� shA�njestA�r njA� instalim ushtarak pranA� Homsit dhe shpA�rthyen duke plagosur tre civilA�. Deklarata thoshte se ushtria siriane do tA� vazhdonte luftA�n kundA�r a�?terrorizmita�?.

NdA�rsa mA� poshtA� pamjet ku tregojnA� se Assadin duke shkuar nA� vendin e tij tA� punA�s: