08:25 / E Enjte, 30 Qershor 2022 / B O

Putin kërcënon me ndërhyrje ushtrarake Finlandën e Suedinë

Sipas presidentit Vladimir Putin, Rusia nuk e sheh veten të kërcënuar nga anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, por do të marrë kundërmasa ushtarake. “Nuk ka asgjë që do të na shqetësonte për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Nëse dëshironi të bëni, ju lutem bëjeni”, u tha shefi i Kremlinit gazetarëve në kryeqytetin turkmen Ashgabat.

Por sipas tij, vendet do të duhet të përgatiten për një reagim rus.

“Ata duhet të kenë një pasqyrë të qartë të faktit se nuk ka pasur kërcënime për ta më parë – por nëse trupat vendosen atje dhe vendoset infrastruktura, ne do të duhet të përgjigjemi në një mënyrë të pasqyruar dhe të krijojmë të njëjtat kërcënime në territor. nga e cila po kërcënohemi”, citohet të ketë thënë Putin nga agjencia e lajmeve Tass.

“Gjithçka ishte mirë mes nesh, por tani do të ketë një tension – kjo është e qartë, pa dyshim, nuk mund të bëhet ndryshe” ka deklaruar Putin./Indeksonline/