12:15 / E Shtunë, 14 Tetor 2017 / indeksADMonline

Raketa ruse Soyuz 2.1 niset për hapësirë

Një transportues hapësinor rus, që mbane furnizime të Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) , është nisur drejt hapësirës nga Baikonour në Kazakistan.

Raketa, Soyuz 2.1 që mbane anijen, me sukses ka arritur orbitën për tetë minuta pas nisjes, tha një komentatorë drejtëpërdrejtë nga kontrolli i misionit raketor në Moskë.

Lansimi ishte shtyrë për dy ditë, nga data 12 tetor kur ishte planifikuar nisja, pas një ndërprerje automatike një minutë përpara ngritjes.

Raketa pritet të arrijë në stacionin hapësinor më 16 tetor dhe do të anulohet në mënyrë automatike./rel