18:53 / E Hënë, 06 Maj 2019 / indeksADMonline

‘Receta’ e vdekjes së hershme

Stresi në punë, gjumi i keq dhe presioni i lartë i gjakut mund të jetë një ‘recetë’ për vdekjen e hershme, sipas studiuesve gjermanë.

Studimi përfshinte disa punonjës të presionit të lartë, të cilët u ndoqën për pothuajse 18 vjet dhe ata që thanë se kishin një punë stresuese dhe një gjumë të keq kishin tre herë më shumë gjasa të vdisnin nga sëmundjet e zemrës sesa ata që flinin mirë dhe që nuk ishin kishin probleme në punë.

“50 për qind e të rriturve kanë tension të lartë. Është faktori kryesor i rrezikut për sulme në zemër, goditje në tru, dështim i zemrës, sëmundje të veshkave dhe vdekje të parakohshme kardiovaskulare. Studime të shumta kanë zbuluar korrelacion midis stresit në rritje në punë dhe rrezikut të mëvonshëm të sëmundjes kardiovaskulare. Çrregullimet e gjumit janë gjithashtu të lidhura me rrezikun në rritje “, tha Greg Fonarou, një profesor i kardiologjisë.

Në një studim të ri, studiuesit zbuluan se te njerëzit me hipertension, ata që kishin stres të lidhur me punën kishin një rrezik të dyfishtë për të vdekur nga sëmundjet kardiovaskulare, si dhe ata që thoshin se kishin vetëm një gjumë të keq.

Sipas studiuesit Karl Heinz Ladwig, gjumi duhet të jetë koha për të pushuar dhe për t’u kthyer energji. Nëse keni stres në punë, gjumi ju ndihmon të shëroheni, raporton Health24.

“Për fat të keq, gjumi i varfër dhe stresi në punë shpesh shkojnë bashkë, dhe në kombinim me hipertensionin, efektet janë edhe më të këqija”, tha ai.