15:07 / E Premte, 11 Maj 2018

Regjistrohet vala më e madhe ndonjëherë në hemisferën jugore

Shkencëtarët në Zelandën e Re kanë regjistruar një valë të detit që ata besojnë se është vala më e madhe e regjistruar ndonjëherë në hemisferën jugore.

Vala u regjistrua nga një avion diellor me energji elektrike në Zelandën e Re Campbell.

Kjo valë është e gjatë 23,8 metra, shkruan e përditshmja britanike ‘Metro’, transmeton Indeksonline.

Ekspertët besojnë se vala u gjenerua nga një sistem i ulët, presioni i ulët, i kombinuar me erëra të larta.

Duke folur për BBC, Dr Tom Durrant, një oqeanograf i lartë në MetService, tha: “Kjo është një ngjarje shumë emocionuese dhe për njohurinë tonë është vala më e madhe e regjistruar ndonjëherë në hemisferën jugore”.

Më parë, vala më e lartë e regjistruar në hemisferën jugore ishte në Tasmania, dhe matur 22.03 metra./Indeksonline/