09:00 / E Enjte, 30 Qershor 2022 / AR

Reperit multimilioner rus i grabisin ‘thesarin’ në vilë në Mykonos

Figura të njohura, milionerë nga çdo fushë, preferojnë ishujt grekë në verë.

Por mjaft prej tyre përballen me zhgënjime, jo vetëm për çmimet, por edhe për vjedhjet.

Një fat të tillë ka pasur edhe reperi rus Timati i cili ka rënë pre e grabitjes në Mykonos. Autorët kanë mundur të marrin diamant me vlerë 1 milion, nga një vilë në vendin Super Paradise në Mykonos.

Protothema raporton se grabitja ka ndodhur në orën 1 të mëngjesit. Në atë orë të vonë, u ndezën papritur dritat në akomodim me 5 yje ku jetoi reperi dhe miku personal i Vladimir Putin. Autorët mundën të merrnin një ore Richard Mille 300.000 euro, një gjerdan prej ari te bardhe me diamante, një zinxhir dore me diamante, një unazë me diamant, çanta Chanel dhe Louis Vuitton, syze dielli të shtrenjta dhe aksesorë të tjerë të kompanive të huaja.

Nëndrejtori i Sigurisë së Mykonos ka nisut hetimet për të zbardhur çështjen. Pyetja kyçe është nëse “kërkuesit e arit” e dinin se në akomodimin luksoz të marrë me qira për mijëra euro në javë, me helikopterin dhe pishinën olimpike, jetonte reperi rus Timati, i njohur si Timur Ildarovich Yunusov.

Multimilioneri rus 33-vjeçar, i cili konsiderohet si një nga njerëzit më të njohur jo vetëm në Rusi, mbërriti në Mykonos më 17 qershor me miqtë e tij. Ata morën me qira një vilë mahnitëse në Super Paradise dhe kaluan netët në ishullin kozmopolit duke xhiruar klipe.

Shoqëria e Timatit u kthye në vilë 15 minuta pas orës 12, secili shkoi në dhomën e tij të gjumit, ku ndërruan rrobat, duke lënë në komodina orët e tyre dhe sendet e shtrenjta. Me të gjitha dyert dhe dritaret e hapura, ata u drejtuan drejt dhomës së ngrënies dhe dhomës së ndenjes që është rreth 30 metra larg, në qendër të vilës. Sapo u mblodh kompania, erdhën edhe dy persona të tjerë për t’i sjellë nargjilenë që kishin porositur. Por në atë moment ndodhi diçka shumë e çuditshme, e cila është misteri i parë.

Rezidenca u “verbua”, pasi u ndërpre energjia dhe qiramarrësit rusë u zhytën në errësirë ​​për një kohë të gjatë. Në këtë çast ndodhi dhe grabitja. Autorët u futën në dhomat e gjumit të vilës duke marrë çdo gjë.

Për punonjësit e policisë së Mykonos çështja vlerësohet tejet e rëndë. Mënyra se si vepronte banda tregon se ata ishin profesionistë me organizim, koordinim dhe metodë të shkëlqyer. Nuk është rastësi që ata arritën të shpojnë në brez dhe të gërvishtin orën dhe thesarin e diamantit fjalë për fjalë nën hundën e pronarëve të tyre milionerë. Përllogaritjet e analistëve thonë se ata ndoshta janë shënjestruar duke ditur identitetin e qiramarrësve.

Në vitin 2015, reperi Timati publikoi himnin për presidentin rus “Shoku im më i mirë është Vladimir Putin” dhe tre vjet më vonë ai u bë një protagonist negativ në YouTube me videoklipin e këngës “Moscow”, në të cilën ai lavdëroi kryebashkiakun e Rusisë.