13:59 / E Mërkurë, 14 Prill 2021 / M. M

Rikthehet “Met Gala”, Oskar i modës amerikane vjen në shtator 2021 dhe maj 2022

Met Gala, e njohur ndryshe edhe si është Oskari i modës, tradicionalisht konsiderohet një nga shfaqjet më të famshme të modës së lartë amerikane.

Amanda Gorman, poetja 22-vjeçare e cila recitoi poezinë e saj në inaugurimin e Joe Biden, thuhet se do të jetë bashkë-prezantuese e këtij viti së bashku me kryetaren e Met Gala dhe kryeredaktoren e Vogue, Anna Wintour dhe stilistin amerikan Tom Ford.

Gorman thuhet se ka arritur një marrëveshje 17 milion dollarë por lajmi ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Ngjarja e këtij viti quhet “Në Amerikë: Një Leksion Mode” dhe do të hapet në 18 Shtator.

Ndërsa pjesa e dytë quhet “Në Amerikë: Një Antologji Mode” dhe do të hapet – siç është tradita – të hënën e parë të majit në 2022. Tema nderon stilistët amerikanë, si dhe ngjarjet politike, kulturore dhe sociale nga viti i kaluar.

“Unë mendoj se theksi mbi krijimtarinë e vetëdijshme u konsolidua me të vërtetë gjatë pandemisë dhe protestave shoqërore”, tha Andrew Bolton, kuratori i Wendy Yu i ngarkuar me Institutin e Kostumeve, për Vogue.

Në pritje të udhëzimeve pandemike, përfitimi i tapetit të kuq të mbushur me njerëz të famshëm – i cili gjeneron shumicën e fondeve të Institutit të Kostumeve – do të jetë më i vogël, por me yje.

Mes stilistëve do të jenë Kerby Jean-Raymond nga Pyer Moss, një dizajner me ngjyrë që adresoi problemet sociale, Virgil Abloh, Ralph Lauren, marka e viteve 70 Halston etj.