09:49 / E Mërkurë, 21 Shkurt 2018 / indeksADMonline

Rrezikoheni nga morrat nëse nuk i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Shpesh është e vështirë tu rezistosh rrobave të reja dhe të presësh që ato të lahen e të teren në mënyrë që të mund t’i vishni.

Por sipas një dermatologu, pritja do të ju bënte mirë për disa arsye.

Sipas dermatologut Donald Belsito, veshja me rroba të palara të dyqaneve mund të çojë në acarim të lëkurës, morra apo edhe kërpudha.

Shpesh ne nuk e dimë por personi që e ka provuar të njëjtën rrobë para teje mund të ketë qenë i sëmurë apo me ndonjë simptomë.

Prandaj ai propozon që gjithmonë t’i lani ato, sepse kjo do të mund të shkaktonte edhe reaksione alergjike./Indekonline/

Temat: