15:43 / E Martë, 28 Qershor 2022 / B O

Rrëzohet një aeroplan në Kroaci, shpëtojnë pasagjerët dhe piloti!

Në orët e para të mëngjesit, Qendra e Operacioneve të Mbrojtjes Civile mori një raport nga Shërbimet e Navigacionit Ajror Kroat për rrëzimin e një avioni Cessna 172 në zonën e shkretëtirës Blaca në ishullin Braç.

Pasagjerët u transportuan me një helikopter të Forcave Ajrore Kroate në KBC Split. Një pilot dhe dy pasagjerë ishin të pranishëm dhe që të tre kanë shpëtuar pas rrëzimit të aeroplanit.

“Dy pasagjerët kanë pësuar lëndime të rënda, por janë jashtë rrezikut për jetë. Piloti është i lënduar më lehtë” ka thënë mjeku kujdestar në spitalin e Splitit./Indeksonline/