10:40 / E Mërkurë, 22 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Rrëzohet një avion ushtarak amerikan me 11 persona në bord

Një avion i Marinës së SHBA që mbante 11 ekuipazhe dhe pasagjerë u rrëzua në det ne sfersi të ishullit Okinaëa në Japoni, raporton BBC, transmeton Indeksonline.

Shkaku i rrëzimit është i panjohur dhe emrat që janë në bord janë duke u mbajtur ndërsa të afërmit e tyre janë njoftuar, tha marina e SHBA-së në një deklaratë.

Aeroplani ishte në rrugë drejt transportuesit të avionëve USS Ronald Reagan në Detin Filipine. Anijet ushtarake amerikane kanë qenë të përfshira në një numër aksidentesh në muajt e fundit në Azinë Lindore.

US Navy humbi 10 persona në gusht, kur USS John McCain u përplas me një cisternë pranë Singaporit. Dy muaj më parë, në qershor, USS Fitzgerald u përplas në një anije mallrash jashtë brigjeve të Japonisë, duke vrarë shtatë. /Indeksonline/