07:45 / E Enjte, 27 Shkurt 2020

Rritet numri i të vdekurve nga koronavirusi

Kina ka publikuar përditësimin e saj të përditshëm për përhapjen e virusit ku ajo që bie në sy është se bilanci po vazhon dhe rritet.

Në fund të së Mërkurës, Kina raportoi 433 raste të reja të konfirmuara dhe 29 vdekje. 409 nga rastet e reja dhe 26 nga vdekjet ishin në Hubei atje edhe ku shpërtheu virusi vdekje prurës.

Vendi tani ka gjithsej 78.497 raste të konfirmuara dhe 2.744 vdekje.

Sipas raportit duke u thënë njerëzve të qëndrojnë në shtëpi, duke ndaluar tubimet e mëdha publike dhe duke parandaluar udhëtimin po shënohet një progres pasi ulur shkalla e përhapjes së virusit.

Mos i humb