18:37 / E Shtunë, 16 Shtator 2023 / MSH

Rusia mohon pretendimet e Ukrainës për territorin e pushtuar në Donetsk

Rusia mohoi të shtunën një pretendim ukrainas se kishte rimarrë fshatin e shkatërruar lindor të Andriivka.

“Armiku nuk hoqi dorë nga planet për të kapur qytetin e Artyomovsk të Republikës Popullore të Donetskut dhe vazhdoi të kryente operacione sulmi … pa sukses duke u përpjekur të dëbonte trupat ruse nga qendrat e popullsisë së Klishchiivka dhe Andriivka”, tha ministria ruse e Mbrojtjes, shkruan The Guardian.

Andriivka shtrihet në jug të Bakhmutit kryesisht të rrënuar, një çmim kryesisht simbolik që forcat ruse e morën në maj pas betejës më të ashpër dhe më të gjatë që nga pushtimi.

Shtabi i përgjithshëm ukrainas të premten gjithashtu raportoi “sukses të pjesshëm” pranë Klishchiivka, gjithashtu në jug të Bakhmut.