19:17 / E Mërkurë, 22 Mars 2023 / S Z

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë pas mosmarrëveshjeve me SHBA-në për Azinë

Rusia ka thënë se një divizion i sistemeve të saj të raketave të mbrojtjes bregdetare Bastion është vendosur në Paramushir, një nga ishujt Kuril në veri të Paqësorit, disa prej të cilëve Japonia i pretendon si territorin e saj.

Masa është pjesë e një forcimi më të gjerë të mbrojtjes së Rusisë në rajonet e saj të gjera të largëta lindore, tha të mërkurën Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, pjesërisht në përgjigje të asaj që ai i quajti përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të “përmbajtur” Rusinë dhe Kinën.

Lëvizja e Moskës vjen gjithashtu pas vizitave të nivelit të lartë të liderëve aziatikë në të dyja anët e luftës në Ukrainë, shkruan Al Jazeera. .

Kryeministri Fumio Kishida i Japonisë, një aleat i ngushtë i SHBA-së dhe një rival kryesor kinez në Azinë Lindore, bëri një udhëtim të befasishëm në Ukrainë këtë javë, për të cilin disa vëzhgues thanë se ishte një përpjekje për të kundërshtuar vizitën shtetërore të presidentit kinez, Xi Jinping në Rusi.

“Për të frenuar Rusinë dhe Kinën, Shtetet e Bashkuara po rrisin ndjeshëm praninë e tyre ushtarake në rajonin e Azi-Paqësorit, duke forcuar lidhjet e saj politike dhe ushtarake me aleatët e saj, duke vazhduar të krijojnë një arkitekturë të re të sigurisë amerikane në këtë rajon”, tha Shoigu.