14:10 / E Enjte, 23 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Sa kafe në ditë ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj

Pirja e moderuar e kafesë nuk mund të dëmtojë shëndetin dhe tre deri në katër kafe në ditë mund të ketë efekt pozitiv, gjë që ka treguar një analizë e të gjitha hulumtimeve të mëparshme.

Konsumimi i tepërt i kafesë gjatë shtatzënisë mund të jetë i dëmshëm, thotë një studim. Ekspertët theksojnë se kafja nuk duhet të përdoret për shkaqe shëndetësore ose për shkak të parandalimit të sëmundjes.

Shkencëtarët nga Universiteti Sautempton mblodhën informacion mbi ndikimin e kafesë në të gjitha aspektet e trupit të njeriut bazuar në rezultatet e mbi 200 studimeve.

Krahasuar me njerëzit që nuk konsumojnë kafe, adhuruesit e kësaj pije që pinë tre deri katër herë në ditë, kanë një rrezik të reduktuar të problemeve të zemrës.

Si përfitimi më i madh i konsumimit të kafesë, shkencëtarët deklarojnë uljen e rrezikut nga sëmundja e mëlçisë.

Megjithatë, profesor Pol Roderik, bashkautor i një studimi në Universitetin Sautempton, thekson se rezultatet nuk mund të pretendojnë se konsumimi i kafesë bën dallimin.

“Efekti mund të ketë faktorë si vitet, pavarësisht nëse bëhet fjalë për duhanpirës apo jo-duhanpirës, dhe sa ushtrojnë ata”, thotë Roderik.

Megjithatë, rezultatet konfirmuan se ndikimi pozitiv i kafesë mund të konsiderohet realist.

“Ekziston një ekuilibër i rrezikut në jetë, dhe përfitimet e konsumit të moderuar të kafesë veprojnë si një rrezik i tejkaluar,” shton Roderik.

Gratë shtatzëna nuk duhet të marrin më shumë se 200mg kafeinë çdo ditë, që do të thotë jo më shumë se dy gota kafe, pasi ajo mund të shkaktojë abort. Shkencëtarët gjithashtu theksojnë se gratë me fraktura të rrezikshme duhet të shmangin kafenë.

Për të tjerët, konsumi i moderuar i kafesë duhet të jetë 400 mg në ditë, ose tre deri në katër filxhanë kafe, shkruan BBC.