08:48 / E Hënë, 30 Prill 2018 / indeksADMonline

“Sa më i shkurtër gjumi juaj, aq më e shkurtër edhe jeta”

“Sa më i shkurtër gjumi, aq më e shkurtër jeta juaj”.

Rocker Warren Zevon shpesh kreditohet me lidhjen e kësaj thënie nga fëmijët në kolegje.Është një mendim dehës, por e vërteta është se mosfunksionimi i mjaftueshëm i gjumit është duke na vrarë fjalë për fjalë.

Kjo është ajo që neuroscientisti Mathew Walker, i cili drejton laboratorin e gjumit dhe neurofotografisë në UC Berkeley, thotë në librin e tij të titulluar ‘Pse flemë’.

Në bazë të hulumtimeve të tij më të fundit të cilat i përmblodhi në qëndrimin e tij në libër thuhet se sa më i shkurtër të jetë gjumi, aq më e shkurtër është jeta.

Është vlerësuar se dy të tretat e të rriturve në mbarë botën nuk po flenë sa duhet. Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Walker të dy rekomandojnë rreth tetë orë gjumë në natë, si një bazë e mirë, transmeton Indeksonline.

Walker argumenton se në mënyrë rutinore vetëm gjashtë ose shtatë orë gjumë në natë mund të bëjnë dëm serioz afatgjatë për shëndetin tuaj, dhe në disa raste edhe do të ju vrasin.

Ai këmbëngul se një orar tetë orësh si mundësi e gjumit për veten.Kjo do të thotë se ai është në shtrat për të paktën tetë orë në natë, edhe nëse shpenzon një pjesë të asaj kohe duke rënë në gjumë apo duke u zgjuar.

Ai thotë se orari ndihmon në mbajtjen e tij produktiv, si dhe në përshtatje fizike e emocionale.

Më poshtë janë tri mënyra kryesore se si Walker thotë se mungesa e gjumit mund të dëmtojë trupin dhe trurin tuaj.

-Mungesa e gjumit vë sistemin umin në disavantazh.

Kur nuk keni fjetur mjaft, është më e vështirë për trupin të luftojë sëmundjet që shkojnë nga ftohja e zakonshme tek kanceri. Privimi i gjumit mund të ndikojë drejtë në qelizat e juaja të natyrshme vrasëse, një lloj limfociti (qeliza të bardha të gjakut) që i shkakton tumor dhe qelizat e virusit. Një natë e vetme me 4 ose 5 orë gjumë mund të ulë numrin e qelizave të vrasësit natyral të trupit tuaj me rreth 70%.

-Vetëm një orë e gjumit të humbur mund të vrasë

Walker thotë se ekziston një eksperiment global i kryer në 1.6 miliardë njerëz, dy herë në vit. Pasi humbasin një orë gjumë çdo pranverë, kur ora shkon  përpara, shkalla e aksidenteve të makinave kërcejnë.Walker e pa këtë shfaqje edhe në laborator-pasi pjesëmarrësit e studimit kaluan dy javë duke fjetur për shtatë orë në vend të nëntë orëve dhe koha e reagimit të tyre u ngadalësua me gjysmë sekondi. Kjo gjë është studiuar nga siguria në trafik në SHBA dhe është gjetur se numri i aksidenteve ishte shtuar.

Sulmet në zemër gjithashtu lidhen me privimin e gjumin duke vënë më shumë stres në zemër.

-Borxhi i gjumit është kancerogjen

Gjumi i pamjaftueshëm e bën trupin një terren më të mirë për të sulmuar kanceri. Madje ata që flenë më pak kanë gjasa të kancerit të zorrës së trashë, të gjirit dhe kancerit të prostatës. Kjo e gjitha pasi shkaktohet shtypja e melatoninës. Organizata Botërorë e Shëndetësisë e quan punën e natës “një kancerogjen të mundshëm”./Indeksonline/