09:26 / E Enjte, 18 Tetor 2018 / indeksADMonline

Sëmundjet vrasës duke përfshirë “vdekjen e zezë” mund të kthehen me ngrohjen globale

Ngrohja globale mund të sjellë përsëri sëmundjet vrasëse të tilla si “Vdekja e Zeza” që “fshiu” dhjetëra milionë njerëz në mesjetë, thotë një profesor i Oksfordit.

Peter Fankopan tha se shkrirja e akullit për shkak të temperaturave më të larta globale mund të lëshojë “agjentë biologjikë” të cilët ishin bllokuar për mijëra vjet.

Shkencëtarët e ngrohjes globale paralajmëruan se bota do të vuaj nga moti ekstrem dhe fatkeqësitë natyrore duke përfshirë thatësirën dhe përmbytjet, nëse rritja e temperaturave globale nuk do të mbahet nën 1.5 gradë celsius.

Profesori Frankopan tha se një rritje e ngjashme e temperaturave kishte mundësuar katastrofën  e madhe në vitin 1340, ku vdiqën miliona njerëz./Indeksonline/