16:48 / E Martë, 16 Gusht 2022 / OSH

SHBA-ja teston raketën balistike ndërkontinentale “Minuteman 3”

Ushtria amerikane bëri të ditur se më 16 gusht zhvilloi me sukses një provë me raketën balistike ndërkontinentale “Minuteman 3”, provë e shtyrë për të shmangur shkallëzimin e tesioneve me Kinën, gjatë manovrave që Pekini kreu pranë brigjeve të Tajvanit.

Prova me raketë tregon “gadishmërinë e forcave bërthamore amerikane dhe tregon besim në forcën goditëse dhe efektshmërinë e politikës amerikane të frenimit bërthamor”, thuhet në njoftimin e ushtrisë amerikane.

Zyrtarët thanë se në të kaluarën janë kryer rreth 300 prova të kësaj natyre dhe e tanishmja nuk lidhet me ndonjë zhvillim të caktuar ndërkombëtar. Në muajin prill ushtria amerikane anuloi një tjetër provë me raketën ndërkontinentale për të ulur tensionet bërthamore, ndërsa Rusia po kryente sulmin në Ukrainë.

Raketa “Minuteman 3”, prodhim i firmës Boeing, e aftë të pajiset me mbushje bërthamore, është një nga raketat kryesore të arsenalit bërthamor amerikan. Ajo ka një rreze prej mbi 9600 kilometrash dhe lëviz me një shpejtësi mbi 24 mijë kilometrash në orë.

Presidenti rus Vladimir Putin tha në shkurt se forcat bërthamore të Rusisë duhet të viheshin në gatishmëri të lartë, duke rritur frikën se pushtimi rus i Ukrainës mund të çojë në një luftë bërthamore. Por zyrtarët amerikanë kanë thënë se nuk kanë parë asnjë arsye deri më tani për të ndryshuar nivelet e alarmit bërthamor të Uashingtonit.

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë deri tani arsenalet më të mëdha të bombave bërthamore pas Luftës së Ftohtë që ndau botën për pjesën më të madhe të shekullit të 20-të, duke e vënë përballë perëndimin kundër Bashkimit Sovjetik dhe aleatëve të tij.