14:21 / E Hënë, 03 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Shenjat e anemisë – si ta trajtojmë me ushqime nga natyra

Anemia është një gjendje në të cilën trupi nuk prodhon mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut ose kur këto qeliza nuk bëjnë atë që duhet.

Shkaqet e saj ndryshojnë, siç janë llojet e trajtimit. Megjithatë, metodat më popullore janë vetëm ato natyrore.

Kur trupit tuaj i mungojnë qelizat e kuqe të gjakut, ngjyra e lëkurës zbehet dhe mund të shihet në çdo pjesë të trupit.

Nivelet e ulëta të hemoglobinës e bëjnë të vështirë të trokasin zemrën, duke shkaktuar zemrën që të investojë më shumë përpjekje në ruajtjen e rrahjeve normale.

Nëse organet tona nuk kanë një sasi normale të ajrit, e cila është shkaktuar nga mungesa e qelizave të gjakut, atëherë trupi duhet të punojë dy herë më shumë për të prodhuar energji të mjaftueshme për detyrat e përditshme. Andaj është shumë e mundur që nëse gjaku juaj nuk funksionon siç duhet, do të ndiheni të lodhur.

Një nga organet që kanë nevojë për ajër është truri, dhe nëse kjo mungon, është më e vështirë të fokusoheni dhe të kryeni detyra.

Anemia shkakton gjithashtu pëlcitjen e buzëve, sidomos skajeve, të cilat bëhen plotësisht të bardha dhe të dëmtuara. Për shkak të këtij çrregullimi është e mundur që të keni një qëllim të çuditshëm ushqimi.

Në dietë, duhet të merrni yndyra të shëndetshme të tilla si peshk dhe vaj ulliri. Gjithashtu rekomandohet të ndaloni të konsumoni ushqime të përpunuara.

Vendosni kefir, djathë dhe kos në dietën tuaj. Gjithashtu rekomandohet fasule, ushqime të gjelbra, papaja dhe agrume.

Vitamina B12 rrit nivelin e qelizave të kuqe të gjakut. Ajo mund të gjendet në mish, vezë, produkte qumështi, peshk dhe ushqim deti. Shtoni shumë hekur, të cilin do ta gjeni në mish të kuq, panxhar, spinaq, brokoli dhe lajthi.

Temat: