09:06 / E Shtunë, 04 Korrik 2020 / indeksADMonline

Shifra alarmante, këto janë 10 shtetet më të goditura nga Covid-19

Teksa kanë kaluar më shumë se 6 muaj që nga përhapja e pandemisë Covid-19, shifrat e viktimave dhe të të prekurve vetëm rriten çdo ditë.

Në të gjithë botën kanë vdekur mbi 512 mijë njerëz, ndërsa të infektuar janë rreth 11 milionë persona.

Deri më tani janë shëruar rreth 6 milion njerëz, por 10 nga vendet e mëposhtme kanë shifra alarmante të infektuarisht dhe viktimash.

10 vendet më të goditura nga Covid-19:

Shtetet e Bashkuara – 2.739.879 raste, 128,740 vdekje

Brazili – 1.496.858 raste, 61.884 vdekje

Rusia – 666.941 raste, 9,844 vdekje

Indi – 625.544 raste, 18.223 vdekje

Mbretëria e Bashkuar – 285.268 raste, 44.080 vdekje

Peru – 292 004 raste, 10,045 vdekje

Kili – 284.541 raste, 5,920 vdekje

Spanjë – 250,103 raste, 28,368 vdekje

Itali – 240.961 raste, 34.818 vdekje

Irani – 235,429 raste, 11,260 vdekje