22:09 / E Hënë, 08 Janar 2018 / indeksADMonline

Shkëlzen Maliqi: Dialogu Kosovë-Serbi mund të zgjasë me dekada

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi, ka thënë se, pavarësisht prej paralajmërimeve, ende nuk ka dinamikë të re në procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.
Ai ka vlerësuar se tërheqja nga Gjykata Speciale mund ta pengojë dhe mund ta dëmtojë dialogun.

Maliqi ka thënë për “Epoka e Re” se dialogu Kosovë-Serbi mund të zgjasë me dekada.

Maliqi ka treguar se ka informata për dy platforma të grupeve punuese diplomatësh, një e Berlinit dhe tjetra e Oslos.

Por, sipas tij, mbeten spekulative se cilat janë propozimet kyç që mund t’i kënaqin të dy vendet.