13:33 / E Premte, 06 Tetor 2017 / indeksADMonline

Shkencëtarët tregojnë sesi mund të ndalohet kanceri

Kërkuesit kanë zbuluar elementin kryesor dhe se pse disa lloje kanceri shpërndahen më shumë se të tjerët, një zbulim që mund të çojë në gjetjen e kurës numër 1 të kancerit.

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë kanë identifikuar një protein që duket se shërben si një ndryshim për rregullimin e shpërndarjes së kancerit nga pika primare ku ka filluar në pjesët e tjjera të trupit- proçes ky që njihet si metastasis.

Sipas kërkuesve, proteina u gjet vetëm tek personat me kancer metastatic, që çon në teorinë se kjo protein mund të ndalojë progresin e rrezikshëm të kësaj sëmundje. Proteina mund të stopohet pas një eksperimenti embrional dhe të rritet nga një pjesë e qelizave e cila nuk është identifikuar akoma.

Ata mendojnë se për ta zhdukur një herë e përgjithmonë këtë proteinë duhet të injektohenen qeliza në reja në trupin e të infektuarit në mënyrë që të ndalohet trasmentimi i të dhënave nga proteina primare kancerogjene tek qelizat e oraganeve të tjera të trupit./Shije.al